به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حمید احمدی، شامگاه سه‌شنبه در سومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین که در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد، گفت: آموزش زائران و کارگزاران؛ موضوعات محورها و شیوه‌ها از جمله برنامه‌های است که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی به موضوع اسکان زائران در اربعین اشاره کرد و افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات، مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه است؛ اما مهم‌ترین بحثی که در حوزه خدمات وجود دارد، بحث اسکان و تغذیه است که در کنار مسائل حمل‌ و نقل و امنیتی از موضوعات مهمی به شمار می‌آید.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین تصریح کرد: موضوع ساماندهی موکب‌داران از جمله موضوعاتی است که ستاد بازسازی عتبات عالیات مدیریت و راهبری آن را بر عهده دارد، کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین هم به دلیل اینکه با موکب‌داران در ارتباط است، از این‌رو با ستاد بازسازی عتبات عالیات همکاری دو جانبه‌ای خواهد داشت.

وی یادآور شد: حوزه فرهنگی و آموزش نقش محوری را در اربعین دارند، چون کارگزاران اربعین بخش عمده آنان با ستاد بازسازی عتبات و عالیات در ارتباط است و هر ساله با این ستاد پیوست‌های فرهنگی را تنظیم و تدوین می‌کنیم و از همین طریق این پیوست‌ها اعلام می‌شود، امسال نیز این کار انجام خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتراحمدی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی که در ستاد مرکزی اربعین صورت گرفته است، افزایش حجم زائران را تا سه و نیم میلیون نفر داریم به همین منظور برنامه‌ریزی‌ها بر اساس همین آمار انجام می‌گیرد که دلیل اصلی این پیش‌بینی‌ها، حذف هزینه روادید و رایگان شدن آن است.

وی ادامه داد: افزایش جمعیت پیامدهای زیادی در حوزه‌های مختلفی خواهد داشت و ممکن است برخی چالش‌ها و آسیب‌ها را ایجاد کند، از این‌رو برخی پیش‌بینی را در نظر گرفته‌ایم که در این خصوص هیئت‌های اندیشه‌ورز در کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین امسال فعال خواهد شد. هیئت‌های اندیشه ورزی ضمن شناسایی آسیب‌ها به دنبال راهکارها خواهد رفت و پیش‌بینی لازم را در این زمینه انجام می‌دهد. تاکنون موضوعات مختلف در این بخش استخراج‌ شده است، اما فعالیت‌های پژوهشی آن باید توسط هیئت اندیشه‌ورزی صورت بگیرد.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری تصریح کرد: آموزش از مهم‌ترین موضوعات در حوزه اربعین است، از این‌رو دبیرخانه ستاد مرکز اربعین به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین اعلام کرده است که اولویت اول در موضوع اربعین آموزش و توجیه عمومی زائران از مبادی است. بسیاری از آسیب‌های را که در عراق و مسیر راهپیمایی شاهد بودیم به دلیل نبود توجیه کافی زائران بود، زیرا اگر زائران توجیه لازم به زائران ارائه شود به‌یقین زائران در انجام ماموریت‌ها همکاری‌های لازم را خواهند کرد.

وی یادآور شد: بسیج، مساجد، ائمه جمعه و جماعت و صدا و سیما ظرفیت‌های بسیار خوبی برای آموزش عمومی زائران هستند؛ از این‌رو امسال طرح یاوران معنوی اربعین را توسعه خواهیم داد، جامعه مداحان، بسیج و اساتید دانشگاه‌ها را به یاوران معنوی افزودیم، زیرا این گروه در توجیه و فرهنگ‌سازی در میان زائران نقش ویژه خواهند داشت.

بارگذاری توسط السلام علیک یا امیرالمومنین
  • السلام علیک یا روح الله

    تا از تن تب دار زمین روح خدا رفت / بالندگی از همت عنقایی ما رفت آن ابر که گل هم قدم بارش ا…
  • قیام ۱۵ خرداد

    قیام ۱۵ خرداد که در پی دستگیری امام خمینی(ره) در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی رخ داد و به دنبال آ…
  • سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر

    آزادسازی خرمشهر از اهداف اصلی عملیات بیت‌المقدس در خلال جنگ ایران و عراق بود،که توسط ارتش …
بارگذاری در اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

⭕️ ورود تجار و زائرین ایرانی بدون ویزا به عراق از ابتدای اربعین

? حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق: ? زائرین و تجار ایران می‌توانند به زودی تنها …